Historia

 

Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (MIB) powstał z inicjatywy ks. prof. Krzysztofa Szczygła (1929–2010). Został powołany przez Senat Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (PAT) w 1988 r.

Utworzony wówczas przy Wydziale Teologicznym PAT ośrodek stanowił kontynuację aktywności naukowej dr. Krzysztofa Szczygła, który jeszcze przed przyjęciem święceń kapłańskich, jako docent medycyny prowadził wykłady z medycyny pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Katowickiej w 1978 r.; następnie od 1980 r. w Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej i innych krakowskich seminariach duchownych.

O poparcie utworzenia w Polsce ośrodków bioetycznych ks. prof. Szczygieł zabiegał w Watykanie, w Komisjach Episkopatu Polski, u metropolity krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego i w różnych organizacjach medycznych. Powstały w roku akademickim 1987/1988 pod jego kierownictwem Międzywydziałowy Instytut Bioetyki był aż do momentu utworzenia Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w., jedynym, samodzielnym ośrodkiem bioetycznym w Polsce.

Od 1985 r., po nominacji ks. K. Szczygła na Konsulatora Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia w Watykanie, Instytut Bioetyki zaczął silniej związywać swoją myśl bioetyczną z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz rozwijać kontakty międzynarodowe. Początkowo były to ośrodki bioetyczne w Rzymie, m.in. Centrum Bioetyczne Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore, kierowane przez bpa Elio Sgreccię. Kontynuacją tej współpracy stało się przyjęcie w 2005 r. Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki PAT do zrzeszającej kilkadziesiąt ośrodków bioetycznych z całego świata Międzynarodowej Federacji Centrów i Instytutów Bioetyki o Inspiracji Personalistycznej (FIBIP). Podjęte przez ks. prof. Szczygła w 1990 r. w USA studia i badania bioetyczne, zaowocowały współpracą MIB z amerykańskimi ośrodkami bioetycznymi: Catholic University of America, Washington, DC; University Medical Center for Health Care Ethics, St. Louis, Miss. oraz National Catholic Bioethical Center w Bostonie, gdzie ksiądz profesor został członkiem komitetu redakcyjnego „The National Catholic Bioethics Quarterly”. Wynikiem współpracy z ośrodkami zagranicznymi było również podejmowanie w nich studiów przez polskich bioetyków i wykładowców PAT.

W latach 2000–2010 stanowisko Dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki zajmował ks. prof. ówczesnej PAT dr hab. Tadeusz Biesaga SDB. Został on również kierownikiem Podyplomowych Studiów z Bioetyki MIB, które stały się kontynuacją przeprowadzanych wcześniej, w latach dziewięćdziesiątych, przez ks. prof. Szczygła serii wykładów i konwersatoriów z etyki lekarskiej dla lekarzy, pracowników służby zdrowia i zainteresowanych problematyką biomedyczną.

W roku 2010 dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki został ks. prof. dr hab. Andrzej Muszala. Od 2020 r. dyrektorem MIB jest ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub.

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano