ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. UPJPII
Urodzony w Krakowie w 1963 r., ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, teolog moralista, bioetyk.
Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Rozprawę doktorską pt. Medycyna a globalizacja. Michela Schooyansa krytyka globalistycznej polityki antynatalistycznej obronił w 2003 na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2010 w UPJPII na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Embrion ludzki w starożytnej refleksji teologicznej.
Od 2014 profesor UPJPII w Krakowie. Wykłada w Instytucie Nauk o Rodzinie na Wydziale Nauk Społecznych. Zatrudniony w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie. Gościnnie wykłada w Instytucie Teologicznym Notre Dame de Vie w St. Didier pod Awinionem (Francja). Specjalizuje się w bioetyce początków życia ludzkiego, tanatologii, etyce lekarskiej.
Założyciel i kierownik Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII). W latach 2021–2020 dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, obecnie zastępca dyrektora tegoż Instytutu. Duszpasterz akademicki w latach 1993–2012.
Redaktor Encyklopedii bioetyki (wyd. I, 2005; wyd. II, 2009). Redaktor działu „Etyka” w miesięczniku „Medycyna Praktyczna”. Współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie. Członek Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Członek Komisji Etycznej przy UPJPII w Krakowie oraz Komisji Bioetycznej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Członek Środkowo-Europejskiego Forum Bioetyków, Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Stowarzyszenia Teologów Moralistów Polskich. Członek Rady Naukowej Ogólnopolskiej Fundacji Opieki Paliatywnej „Światło”. Członek zarządu Hospicjum im. Ks. J. Tischnera.
W Archidiecezji Krakowskiej pełni funkcję referenta ds. życia pustelniczego. Od 1996 r. prowadzi rekolekcje w pustelni św. Teresy od Dzieciątka Jezus o modlitwie w ciszy. Współzałożyciel wspólnoty „Pustelnia” dla osób praktykujących codzienną modlitwę wewnętrzną.
Publikacje książkowe:
- Wybrane zagadnienia etyczne z genetyki medycznej (1998),
- Medycyna a globalizacja (2003),
- Encyklopedia bioetyki (redaktor),
- Embrion ludzki w starożytnej refleksji teologicznej (2010),
- Modlitwa w ciszy (2011),
- Kim jest Bóg, którego dotykam (2012),
- Jak modlił się Jezus (2015),
- Ja i mój Stwórca. John Henry Newman (2015),
- Wybieram wszystko. Teresa Martin (2015),
- Niech zstąpi Duch Twój. Karol Wojtyła (2015),
- Bioetyka w dialogu (2015),
- Przewodnik po cierpieniu (2016),
- Modlitwa w czynie (2017),
- Radość Ewangelii. Jorge Bergoglio (2017),
- Chcę kontemplować Boga. O. Maria Eugeniusz (2018),
- Embriologia starożytna (2018),
- Ojcowie naszej wiary (współautor) (2019),
- Współczesny Samarytanin. Wprowadzenie do życia duchowego pracownika służby zdrowia (2020),
- Dekalog wolnego człowieka. Ks. Franciszek Blachnicki (2020).