ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub

ks_prof_grzegorz_holub-300.jpg

Urodzony w 1969 roku, ksiądz Archidiecezji Krakowskiej; specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły.

Ukończył studia teologiczne i filozoficzne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat obronił w roku 2004 (Koncepcja bioetyki Hugo Tristrama Engelhardta), następnie został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym PAT, jak również w Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki. W roku 2011 obronił habilitację, na podstawie uzyskanych osiągnięć naukowych i książki Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych. W roku 2015 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. W roku 2021 zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych, z zakresu filozofii. Od 2020 jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki, kieruje katedrą Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i jest odpowiedzialny z krytyczną edycję pism Karola Wojtyły (pisma filozoficzne). Od roku 2012 jest również redaktorem czasopisma filozoficznego „Logos i Ethos”.

Grzegorz Hołub zajmuje się metodologią bioetyki i bioetyką szczegółową. Szczególnie interesuje go problem zależności dylematów bioetycznych od rozumienia człowieka i osoby ludzkiej. W ramach antropologii bioetyki zajmuje się również toczącą się debata dotyczącą ulepszania człowieka: co to znaczy ulepszać człowieka, jakie są granice tych działań, jakie jest tło filozoficzne tej debaty. Ważną częścią jego zainteresowań naukowych jest filozofia personalistyczna Karola Wojtyły, a szczególnie jego koncepcja osoby ludzkiej.

Opublikował ponad 100 artykułów naukowych, w języku polskim i angielskim. Jest autorem następujących książek:

  1. Hugo Tristrama Engelhardta koncepcja bioetyki, Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, Kraków 2004.
  2. Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych, Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, Kraków 2010.
  3. Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2014.
  4. Ulepszanie człowieka. Fikcja czy rzeczywistość? Argumenty, krytyka, poszukiwanie płaszczyzny dialogu, Wydawnictwo Naukowe Ignatianum, Kraków 2018.
  5. Karol Wojtyła, Wydawnictwo Naukowe Ignatianum, Kraków 2019 (książka wieloautorska, dwie wersje językowe – polska i angielska).
  6. Understanding the Person. Essays on the Personalism of Karol Wojtyła, Peter Lang, Berlin 2021.

Grzegorz Hołub jest również współredaktorem następujących książek z zakresu bioetyki i filozofii człowieka:

  1. Ku rozumieniu godności człowieka, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, Kraków 2008.
  2. Oblicza natury ludzkiej, (red. z P. Duchlińskim), Wydawnictwo Ignatianum. WAM, Kraków 2010.
  3. Oblicza doświadczenia aksjologicznego, (red. z P. Duchlińskim), Wydawnictwo WAM, Kraków 2011.
  4. Od autonomii osoby do autonomii pacjenta, (red. Z P. Duchlińskim, T. Biesagą), Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2013.
  5. Człowiek na granicy istnienia. Dyskusje o śmierci mózgowej i innych aspektach umierania, (red. Z P. Duchliński), Wydawnictwo Akademii Ignatianum. Wydawnictwo WAM, Kraków 2017.
  6. Ulepszanie człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. Z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2018.
  7. Ulepszanie moralne człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2019.
  8. Ulepszanie poznawcze człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2021.

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano