ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub
Urodzony w 1969 roku, ksiądz Archidiecezji Krakowskiej; specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły.
Ukończył studia teologiczne i filozoficzne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat obronił w roku 2004 (Koncepcja bioetyki Hugo Tristrama Engelhardta), następnie został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym PAT, jak również w Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki. W roku 2011 obronił habilitację, na podstawie uzyskanych osiągnięć naukowych i książki Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych. W roku 2015 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. W roku 2021 zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych, z zakresu filozofii. Od 2020 jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki, kieruje katedrą Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i jest odpowiedzialny z krytyczną edycję pism Karola Wojtyły (pisma filozoficzne). Od roku 2012 jest również redaktorem czasopisma filozoficznego „Logos i Ethos”.
Grzegorz Hołub zajmuje się metodologią bioetyki i bioetyką szczegółową. Szczególnie interesuje go problem zależności dylematów bioetycznych od rozumienia człowieka i osoby ludzkiej. W ramach antropologii bioetyki zajmuje się również toczącą się debata dotyczącą ulepszania człowieka: co to znaczy ulepszać człowieka, jakie są granice tych działań, jakie jest tło filozoficzne tej debaty. Ważną częścią jego zainteresowań naukowych jest filozofia personalistyczna Karola Wojtyły, a szczególnie jego koncepcja osoby ludzkiej.
Opublikował ponad 100 artykułów naukowych, w języku polskim i angielskim. Jest autorem następujących książek:
- Hugo Tristrama Engelhardta koncepcja bioetyki, Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, Kraków 2004.
- Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych, Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, Kraków 2010.
- Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2014.
- Ulepszanie człowieka. Fikcja czy rzeczywistość? Argumenty, krytyka, poszukiwanie płaszczyzny dialogu, Wydawnictwo Naukowe Ignatianum, Kraków 2018.
- Karol Wojtyła, Wydawnictwo Naukowe Ignatianum, Kraków 2019 (książka wieloautorska, dwie wersje językowe – polska i angielska).
- Understanding the Person. Essays on the Personalism of Karol Wojtyła, Peter Lang, Berlin 2021.
Grzegorz Hołub jest również współredaktorem następujących książek z zakresu bioetyki i filozofii człowieka:
- Ku rozumieniu godności człowieka, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, Kraków 2008.
- Oblicza natury ludzkiej, (red. z P. Duchlińskim), Wydawnictwo Ignatianum. WAM, Kraków 2010.
- Oblicza doświadczenia aksjologicznego, (red. z P. Duchlińskim), Wydawnictwo WAM, Kraków 2011.
- Od autonomii osoby do autonomii pacjenta, (red. Z P. Duchlińskim, T. Biesagą), Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2013.
- Człowiek na granicy istnienia. Dyskusje o śmierci mózgowej i innych aspektach umierania, (red. Z P. Duchliński), Wydawnictwo Akademii Ignatianum. Wydawnictwo WAM, Kraków 2017.
- Ulepszanie człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. Z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2018.
- Ulepszanie moralne człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2019.
- Ulepszanie poznawcze człowieka. Perspektywa filozoficzna, (red. z P. Duchliński), Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2021.